A
has been added.

Cote News

DHL Super Rugby Pacific: Round 13 Teams

DHL Super Rugby Pacific: Round 13 Teams

All BlacksMay 16, 2024

Round 13 of Super Rugby Pacific shapes as a crucial weekend with finals implications across the weekend.

It starts in Wellington as the Hurricanes host Moana Pasifika, followed by the Melbourne Rebels taking on the Chiefs.

The Reds will make the trip to Fiji against the Drua, whilst the ACT Brumbies host the Crusaders in Canberra.

The Blues and Highlanders battle it out in Auckland as the Western Force take on the NSW Waratahs in Perth.

ROUND 13 TEAMS

*All times local
HURRICANES v MOANA PASIFIKA

Friday 17 May: SKY Stadium, Wellington (19:05)

HURRICANES (1-15): Pouri Rakete-Stones, Raymond Tuputupu, Siale Lauaki, Justin Sangster, Ben Grant, Brad Shields (c), Du'Plessis Kirifi, Devan Flanders, Richard Judd, Aidan Morgan, Kini Naholo, Peter Umaga-Jensen, Bailyn Sullivan, Daniel Sinkinson, Harry Godfrey
RESERVES: James O'Reilly, Xavier Numia, Pasilio Tosi, Isaia Walker-Leawere, Peter Lakai, Jordi Viljoen, Riley Higgins, Salesi Rayasi

MOANA PASIFIKA (1-15): Abraham Pole, Samiuela Moli, Sione Mafileo, Tom Savage, Allan Craig, Jacob Norris, Sione Havili Talitui (c), Lotu Inisi, Jonathan Taumateine, William Havili, Neria Fomai, Julian Savea, Henry Taefu. Fine Inisi, Danny Toala
RESERVES: Sama Malolo, Tevita Langi, Sekope Kepu, Ola Tauelangi, Alamanda Motuga, Aisea Halo, Christian Lealiifano, Anzelo Tuitavuki

Referee: James Doleman
Assistant Referees: Jono Bredin, Fraser Hannon

MELBOURNE REBELS v CHIEFS

Friday 10 May: AAMI Park, Melbourne (19:35)

REBELS (1-15): Isaac Kailea, Jordan Uelese, Sam Talakai (c), Tuaina Taii Tualima, Josh Canham, Josh Kemeny, Brad Wilkin, Vaiolini Ekuasi, Ryan Louwrens, Carter Gordon, Darby Lancaster, Nick Jooste, Filipo Daugunu, Lachie Anderson, Andrew Kellaway
RESERVES: Ethan Dobbins, Matt Gibbon, Pone Fa'amausili, Angelo Smith, Maciu Nabolakasi, Rob Leota, Jack Maunder, Glen Vaihu

CHIEFS (1-15): Aidan Ross, Samisoni Taukei'aho, George Dyer, Manaaki Selby-Rickit, Tupou Vaa'i, Simon Parker, Kaylum Boshier, Luke Jacobson (c), Cortez Ratima, Damian McKenzie, Etene Nanai Seturo, Quinn Tupaea, Anton Lienert Brown, Emoni Narawa, Shaun Stevenson
RESERVES: Bradley Slater, Jared Proffit, Reuben O'Neill, Naitoa Ah Kuoi, Wallace Sititi, Xavier Roe, Josh Ioane, Rameka Poihipi

Referee: Nic Berry
Assistant Referees: Damon Murphy, George Myers

FIJIAN DRUA v QUEENSLAND REDS

Saturday 18 May: HFC Bank Stadium, Suva (14:05)

DRUA (1-15): Jone Koroiduadua, Tevita Ikanivere (c), Mesake Doge, Mesake Vocevoce, Isoa Nasilasila, Etonia Waqa, Kitione Salawa, Elia Canakaivata, Simione Kuruvoli, Isaiah Armstrong-Ravula, Epeli Momo, Waqa Nalaga, Iosefo Masi, Selestino Ravutaumada, Ilaisa Droasese
RESERVES: Mesulame Dolokoto, Emosi Tuqiri, Samu Tawake, Te Ahiwaru Cirikidaveta, Vilive Miramira, Peni Matawalu, Kemu Valetini, Taniela Rakuro

REDS (1-15): Peni Ravai, Josh Nasser, Zane Nonggorr, Ryan Smith, Cormac Daly, Liam Wright (co-c), Fraser McReight, John Bryant, Tate McDermott (co-c), Lawson Creighton, Floyd Aubrey, Hunter Paisami, Taj Annan, Suliasi Vunivalu, Jock Campbell
RESERVES: George Blake, Sef Fa'agase, Jeffrey Toomaga-Allen, Seru Uru, Joe Brial, Kalani Thomas, James O'Connor, Tim Ryan

Referee: Angus Gardner
Assistant Referees: Matt Kellahan, Jeremy Markey

ACT BRUMBIES v CRUSADERS
Saturday 18 May: GIO Stadium, Canberra (14:35)

BRUMBIES (1-15): James Slipper, Connal McInerney, Allan Alaalatoa (c), Darcy Swain, Cadeyrn Neville, Nick Frost, Jahrome Brown, Rob Valetini, Ryan Lonergan, Noah Lolesio, Ollie Sapsford, Tamati Tua, Len Ikitau, Andy Muirhead, Tom Wright

RESERVES: Liam Bowron, Rhys van Nek, Sosefo Kautai, Tom Hooper, Luke Reimer, Harrison Goddard, Jack Debreczeni, Ben O'Donnell

CRUSADERS (1-15): Joe Moody, Codie Taylor (c), Fletcher Newell, Antonio Shalfoon, Quinten Strange, Cullen Grace, Tom Christie, Christian Lio-Willie, Noah Hotham, Fergus Burke, Sevu Reece, David Havili, Jone Rova, Chay Fihaki, Johnny McNicholl
RESERVES: George Bell, George Bower, Seb Calder, Jamie Hannah, Dom Gardiner, Mitch Drummond, Rivez Reihana, Macca Springer

Referee: Ben O'Keeffe
Assistant Referees: Stu Curran, Jackson Henshaw

BLUES v HIGHLANDERS
Saturday 18 May: Eden Park, Auckland (19:05)

BLUES (1-15): Ofa Tu'ungafasi, Kurt Eklund, Marcel Renata, Laghlan McWhannell, Sam Darry, Adrian Choat, Dalton Papali'i (c), Akira Ioane, Sam Nock, Harry Plummer, Caleb Clarke, Corey Evans, Bryce Heem, AJ Lam, Cole Forbes
RESERVES: Soane Vikena, Mason Tupaea, Angus Ta'avao, Josh Beehre, Cameron Suafoa, Taufa Funaki, Stephen Perofeta, Kade Banks

HIGHLANDERS (1-15): Ethan de Groot (c), Henry Bell, Jermaine Ainsley, Mitch Dunshea, Fabian Holland, Oliver Haig, Sean Withy, Nikora Broughton, Folau Fakatava, Cameron Millar, Martin Bogodo, Jake Te Hiwi, Tanielu Tele'a, Timoci Tavatavanawai, Jacob Ratumaitavuki-Kneepkens
RESERVES: Jack Taylor, Ayden Johnstone, Saula Ma'u, Will Tucker, Will Stodart, James Arscott, Sam Gilbert, Finn Hurley

Referee: Paul Williams
Assistant Referees: Dan Waegna, Mike Winter

Western Force v Waratahs

Saturday 18 May, HBF Park, Perth, 9.35pm NZT

TEAMS

TBC

 

Read Source

Contact